Haziran’da Hassas Tarım

Hassas tarım uygulamaları için geliştirdiğimiz PreciFarm projemiz kapsamında gözlem, drone çekimi ve toprak analizi almak için yollara düştük. Ziya Organik Tarım Lüleburgaz tesisinde çalışmamız kapsamındaki ürünlerin gelişimlerini hem gözle gördük. Bu gelişimin daha detaylı ve hassas bir analizi için uzaktan algılama yöntemiyle görüntüleri aldık.

Gözlemlerimize ve çekimlerimize buğday ile başladık. Hasat dönemi yaklaşan buğdayın sararmaya başladığını gözle görebildik ve bu durumun drone ile çektiğimiz fotoğraflarda indis haritalarında nasıl görüneceği fikri bizi heyecanlandırdı. Birçok çeşit buğdayın bulunduğu alanda farklı türlerin gelişim hızları ve canlılık değerlerindeki farklılık hassas tarım uygulamasında bize yol gösterecektir.

İkinci olarak henüz yeni filizlenmeye başlamış olan mısır ekilen bölgeye gittik. İki çeşit mısırın yetiştirildiği bölgede toprak analizi yapılması için toprak örnekleri aldık. Mısır bitkisinin iki türünü de beraber inceleyeceğimiz alandan elde edeceğimiz veriler sayesinde mısırın hassas tarımı için bize altlık oluşturacaklar. Henüz drone çekimi için çok küçük olan mısıra örneklerimizi aldıktan sonra veda ettik ve bir sonraki durağımıza doğru devam ettik.

PreciFarm projemiz için üçüncü ziyaretimizi çeltik olan bölgeye gerçekleştirdik. Çeltik su altından yetişen bir bitki olduğu için burada da toprak örneği almayıp sadece drone ile çekimlerimizi gerçekleştirdik. Su yüzeyine yeni çıkmış çeltiğin de ilk drone çekimi de bu şekilde yapılmış ve hassas tarım çalışmalarımıza giriş yapmış oldu.

Son olarak ayçiçeği üretimi yapılan bölgeye gittik. Burada hem toprak analizi için örnekler hem de drone ile çekimlerimizi gerçekleştirdik. Önce drone ile uzaktan algılama amaçlı görüntülerin çekimini gerçekleştirdik. Son olarak hassas tarım için en önemli veri kaynaklarından olan toprak örneklerini almaya başladık. Toprak örneklerini bir önceki çalışmamızda yaptığımız yerlerden gerçekleştirdik bu sayede karşılaştırmalı bir veri seti elde etmiş olduk. PreciFarm projemizde hassas tarıma yönelik destek mekanizması üretmek için görüntü ve veri toplama çalışmalarımız devam edecek.