Buğday İçin Hasat Zamanı

Hassas tarım girdi yönetimi ve etkilerinin takibi amaçlı geliştirdiğimiz PreciFarm projemiz kapsamında Ziya Organik Tarım Lüleburgaz tesisine ziyaretimizi gerçekleştirdik. Hasat gerçekleşmesine kısa bir süre kalan buğday bitkisinin son halinin görüntülerini uzaktan algılama yöntemiyle topladık. Artık tamamen sararmış olan buğdayın hasat sonrası elde edilen verileri ile gelişim süresinde takip ettiğimiz verileri kıyaslayarak hassas tarım için tavsiye mekanizması geliştireceğiz.

Buğday çekimlerini tamamladıktan sonra gelişimine devam eden ayçiçeği bitkisinin de son durumunu görmeye ve drone çekimini gerçekleştirmeye gittik. Bir önceki çekimimizden bu yana büyük bir gelişim gösteren ayçiçeğinin drone ile görüntülerini aldık. Hızlı bir büyüme gerçekleştiren ayçiçeğinin kısa aralıklarla gerçekleştirilen çekimleri bize hassas tarım uygulaması için geliştirmekte olduğumuz PreciFarm projemiz için önemli veriler sağlayacak.

Ziyaretimizin son durağında mısırın gelişimini gözle ve drone ile görüntü alarak inceledik. Çalıştığımız bölgede iki çeşit mısır üretiliyor olması bize bitkinlerin gelişim, girdi ihtiyaçları, canlılık değerleri farklılıklarını gözlemleme fırsatı tanıyor. Uzaktan algılama yöntemi ile veri topladığımız mısır, buğday ve ayçiçeği bitkilerinin elde edilen görüntülerini ofiste işleyeceğiz ve yeni veriler elde edeceğiz. PreciFarm projemizde hassas tarıma yönelik destek mekanizması üretmek için görüntü ve veri toplama çalışmalarımız devam edecek.